A regény vadromantikus cselekménye, érzelmessége révén nagy sikert aratott. Címszereplője koldusszegény árvalány, akit egy komisz nagynéni nevel, majd beadja a lowoodi árvaházba. Jane tanítói oklevelet szerezve egy gazdag birtokos, Rochester házában lesz nevelőnő. A bonyodalmak viszont főként ezután kezdődnek…A bátor és tiszta, önmagához és szerelméhez mindig hű Jane vezeti el a XIX. század Angliájának világába az olvasót, aki az ő tisztán látó szemével figyelheti a kastélyok színesen kavargó társasági életét és a színes kavargás mögött megbúvó könyörtelen önzést.
Sziasztok!
A mai posztban egy klasszikus, méghozzá Charlotte Bronte Jane Eyre ( A Lowoodi árva ) című könyvéről fogok írni.
Hogyan került a kezembe a könyv?
Régebben anyukámat többször is láttam, hogy a Jane Eyre sorozat adaptációját nézi a tévében azonban akkoriban még nem igazán találtam érdekfeszítőnek az efféle történeteket. Pár hete a nagymamámékkal megkerestük anya régi könyveit és ekkor bukkantam rá a Jane Eyre-re az alábbi képen látható régi kiadásban. A nagymamám, aki szintén látta az adaptációt, megjegyezte, hogy a sorozat egyszerűen hihetetlen ,így úgy döntöttem, hogy elolvasom a könyvet, aztán jöhet a sorozat.
A véleményem a könyvről
Már az első oldalakon tudtam, hogy nagyon fog tetszeni a könyv mert egyrészt csakúgy faltam a lapokat, abszolút lekötött és teljesen magával ragadott a történet, másrészt Charlotte igen választékosan megfogalmazott mondatai és írói stílusa is levett a lábamról. Egy-egy ilyen könyv elolvasása után mindig ráébredek arra, hogy mennyi nagyszerű kifejezést és szót használhatnánk, azonban ezek mára teljesen kivesztek a magyar nyelvből.
Jane Eyre karakterét örökre a szívembe zártam, mint ahogy a feledhetetlen élettörténetét is. Egy kedves, érzékeny, jószívű és őszinte lányt ismerhettem meg, aki csupán feltétel nélküli szeretetre vágyott. A hovatartozás érzésének hiánya és a fentebb említett szeretetvágy már egészen kisgyermekkorától megkeserítette az életét.A történet egészén foglalkoztatott a gondolat, hogy egy ilyen szeretetre méltó lány, mivel érdemelte ki azt a nehéz, sanyarú gyermek - és ifjúkort, ami neki járt. Aztán eszembe jutott, hogy az évtizedeken tartó küzdelem, szenvedés és megpróbáltatások nélkül Jane szinte biztos, hogy nem vált volna azzá a felnőtté, aki.
Helen Burnst is nagyon megkedveltem, hiszen a Lowoodi-i árvaházban ő jelentette Jane számára a fényt az éjszakában. Jane igaz barátnője volt és a kapcsolatukat illetve az egymást iránti őszinte szeretetüket igazán meghatónak találtam.
Mr. Rochestert természetesen én is megkedveltem azonban úgy vélem, hogy igen nagy hibát követett el azzal, hogy nem mondta el Jane-nek az igazat. Egy kapcsolat ,amely alapból hazugsággal indul, sosem végződhet jól és valószínűleg Jane is így látta a helyzetet, ezért találta jobbnak ha elhagyja Thornfield Hallt. Egy nagyon-nagyon kis részét viszont megértem Rochester döntésének. A férfi megismert egy olyan nőt, aki rendkívül különlegessé vált számára tehát nyilván semmiképp sem akarta őt elveszíteni, ellenben az igazság bevallásával Rochester szerint kockára tette volna a kapcsolatukat. Jane-ről ekkor már tudhatta, hogy teljes szívéből, őszintén szereti őt és mindent vállalna érte, okos és értelmes nő lévén megértené a helyzetet és nem hagyná el a férfit, de sajnos Rochester kétségbeesésében ezt nem gondolta végig.
SPOILER VÉGE!
A könyvvel kapcsolatban meg kell említenem, hogy egyszerűen imádtam, hogy az egész történet Angliában játszódik, hiszen a Lowoodi árvaházat, Thornfield Hallt, és az angol vidékeket is könnyen el tudtam képzelni, a könyv elolvasása után pedig a sorozat adaptációban is láthattam ezeket a helyszíneket.
Jane Eyre sorozat adaptáció
A Jan Eyre-t többféle változatban is feldolgozták, én azonban a 2006-os 4 részes sorozat adaptációt választottam, amelyben a főhősnőt Ruth Wilson alakítja, aki nagyszerűen megformálta Jane Eyre karakterét.
A Mr. Rochestert alakító színészről Toby Stephensről is mindenképp szót kell ejtenem. Szerintem Toby nagyon illett Mr. Rochester szerepére, különösen a kinézete miatt, hiszen ő nem egy "tipikus szépfiú" hanem egy rendkívül szimpatikus és helyes férfi. Mr. Rochester karakterét végig elképesztően jól hozta, abszolút illett, ahhoz a Mr. Rochesterhez, akit én is elképzeltem a könyv olvasása során.
Ami az elejét illeti,szerintem túlságosan röviden mutatták be Jane gyerekkorát és azon belül a Helennel és Miss Temple-el való bensőséges kapcsolatát. A Gatesheadben töltött idő a könyvben szintén hosszabbra volt nyújtva viszont a sorozatban úgy gondolom, hogy a lényeget bemutatták hiszen a néző láthatta, hogy milyen élete volt ott Jane-nek és hogyan bántak vele. Ami még szerintem egy kicsit rövidre volt fogva, az a Jane Moor House-ba érkezése előtti rész (nem szeretnék spoilerezni, hogy mi történt előtte).
Ettől függetlenül azonban engem nagyon megérintett a sorozat, különösen a legeleje, amikor Jane Eyre Lowoodba kerül. A Thornfield Hallban történt eseményeket, és itt főként az éjszakai eseményekre gondolok, mind bemutatta a sorozat úgy, ahogy a könyvben le volt írva, azonban szerencsére nem csináltak thrilllert ebből az alapvetően szerelmi történetből. Ezt azért írom mert egy másik adaptáció előzetesét látva ,azok,akik nem olvasták a könyvet, azt gondolhatnák, hogy ez egy thriller vagy egy horror mivel néhány részt szerintem eléggé ijesztőre csináltak meg.
Én tehát jó szívvel ajánlom nektek ezt a szívszorító történetet illetve ezt a 2006-ban készült sorozat adaptációt!
Jó olvasást és sorozatnézést kívánok hozzá!
Könyvrajongó